Premiuo Ante Mišetić, bivši predsjednik Skupštine ŽZH
LJUBUŠKI - Iznenada, u 47. godini života, u srijedu je u Ljubuškom preminuo Ante Mišetić. Riječ je o dugogodišnjem istaknutom članu HDZ-a BiH. Mišetić je prvi predsjednik mladeži HDZ-a BiH Ljubuški. Potom je obnašao dužnost predsjednika Županijskog odbora Mladeži HDZ BiH ŽZH, te predsjednika Općinskog odbora HDZ BiH Ljubuškog. Na funkciju predsjednika Skupštine Zapadnohercegovačke županije, gdje je obnašao dva mandata, imenovan je 2010 godine. Po isteku drugog mandata u Skupštini ZHŽ Mišetić se 2018. godine vraća u Ministarstvo unutarnjih poslova ZHŽ, te postaje tajnikom ministarstva. Mišetić je rođen 1974. godine, a njegova iznenadna smrt zatekla je njegovu obitelj, prijatelje, kolege i suradnike. Sprovodni obred počinje u petak, 06. studenog 2020. godine. u 15 sati na mjesnom groblju “OTUNJ” u Grabovniku, gdje će biti i pokopan. Iza njega ostaju supruga i dvoje maloljetne djece, javlja Večernji list.
Hercegovina se ponovno tresla
MOSTAR - Područje Mostara zatresao je potres jačine 3.4 stupnja Richterove ljestvice. Potres je zabilježen u 7:01 sati. Epicentar potresa je zabilježen tri kilometra istočno od Čitluka na dubini od dva kilometra.
Deveti simpozij Stopama pobijenih
ŠIROKI BRIJEG - Na Širokim Brijegu održan je »IX. simpozij Stopama pobijenih«, kojeg organizira Vicepostulatura postupka mučeništva »Fra Leo Petrović i 65 subraće« na čelu s fra Miljenkom Stojićem. Njime se pokušava osvijetliti istina o ubojstvu 66 hercegovačkih franjevaca i mnoštva puka Božjeg u Drugom svjetskom ratu i poraću te povijesne okolnosti u kojima se to dogodilo.
Simpozij je započeo sv. misom u samostanskoj crkvi, koju je predslavio gospićko-senjski biskup u miru dr. Mile Bogović uz sumisništvo vicepostulatora fra Miljenka Stojića i voditelja franjevačkog Trećeg reda fra Dane Karačića. Osvrnuvši se na pročitano Evanđelje biskup je u propovijedi istaknuo kako je Isus u nekoliko riječi postavio odnose među nama: ljubav treba biti na prvom mjestu. Ako se bilo koja druga vrijednost postavi na prvo mjesto, nastaju poteškoće i nered. Dotakao se još i naših pobijenih u Drugom svjetskom ratu i poraću te onih koji su među nama tomu doprinijeli. Pozvao je na opraštanje i zauzetost na izgrađivanju naše slobode i države.
Svetu misu prenosile su Radiopostaja Široki Brijeg i Radio Herceg Bosne. Pjevao je Veliki župni zbor sa Širokog Brijega.
Nakon sv. mise u samostanskoj dvorani uslijedila su tri predavanja. Simpoziju je nazočio velik broj sudionika, a među njima bili su i predstavnici društvenih i političkih vlasti i udruga.
Prvo izlaganje održao je povjesničar dr. Anđelko Mijatović na temu »Komunistički zločini nad civilima u procesu osvajanja vlasti – prilog istraživanju ubojstva franjevaca sa Širokoga Brijega 1945.« Ovo su naglasci iz njegova izlaganja. »Pri zauzimanju Širokoga Brijega u početku veljače 1945. partizani su se posebno okomili na franjevce iz samostana u Širokom Brijegu, značajnoga prosvjetnog središta i izvan područja zapadne Hercegovine. Tada su šestoricu franjevaca strijeljali 6. veljače u Mostarskom Gracu, 7. veljače na Širokom Brijegu ubili su i potom spalili 12 franjevaca, a 8 njih sutradan su odveli prema Splitu i ubili. Nedavno su u Zagvozdu pronađeni posmrtni ostatci nekih od tih mučenika, a gdje su likvidirani ostali još je nepoznato. Potrebno je naglasiti da se nijedan od tih franjevaca nije isticao politički, devetorica su bili profesori u tamošnjoj gimnaziji, a sedmorica od njih bili su i doktori znanosti iz predmeta koje su predavali. Partizanske su snage nastavile zločinima i nakon zauzimanja Mostara nad vojnim ranjenicima u bolnici, nekolicinom franjevaca i drugim uglednim građanima koje su, uglavnom, uhićivali, ubijali i ubacivali u Neretvu. Takvim i sličnim zločinima nastavili su i sljedećih mjeseci.«
Drugo predavanje imao je povjesničar, biskup dr. don Mile Bogović. Govoreći o prvih pet godina rada Komisije HBK i BK BiH za hrvatski martirologij (2011. – 2016.), istaknuo je sljedeće. »Nakon uspostave samostalne hrvatske države i kod nas, kao i u drugim državama koje su prije bile pod komunizmom, počelo se i u javnosti drukčije odnositi i pisati o žrtvama jugokomunističkog režima. Tražio se način kako izraziti poštovanje onima kojima je bilo oduzeto svako dostojanstvo, koji su mučeni i bačeni u razne jame, pećine, rovove i sl. Jedna od mojih glavnih preokupacija kao biskupa bila je uključiti se što djelatnije u taj zadatak suvremenog hrvatskog naraštaja. Pokrenuo sam inicijativu za gradnju Crkve hrvatskih mučenika na Udbini. U novije vrijeme pokrećem projekte za Svehrvatski grob i za Hrvatski križni put.«
O novim spoznajama o fra Radoslavu Glavašu govorio je povjesničar mr. Ivan Ćorić. Izlaganje je završio riječima: »Komunistički historiografi pisali su povijest u svrhu opravdanja svojih zločina. Tako i popratne bilješke koje su napisane u dosjeu fra Radoslava Glavaša žele ga prikazati kao zakletog ustašu kojem je jedini razlog postojanja bilo ubijanje Srba. Svrha mog izlaganja jest utvrditi istinu, ma kakva god ona bila. Ne postoje dokazi za optužbe na račun fra Radoslava Glavaša, zbog toga ću glasno razmišljati i postaviti pitanje nije li vrijeme za reviziju njegove presude?«
Simpozij je završio zahvalom svim posjetiteljima i predavačima te pozivom da se svi koji imaju bilo kakvu informaciju o ubojstvu fratara jave u Vicepostulaturu te na taj način doprinesu njezinu uspješnom radu.
Policija izvršila pretres obiteljske kuće u Širokom Brijegu
ŠIROKI BRIJEG - Dana 05.10.2017.godine oko 15,30 sati policijski službenici PU Široki Brijeg su izvršili pretres obiteljske kuće M.L (25) kom prilikom su pronađene četiri pvc vrećice u kojima se nalazila zelena, suha, biljna materija koja svojim izgledom i mirisom asocira na opojnu drogu "Marihuanu".
Radeći na suzbijanju neovlaštene proizvodnje i stavljanja u promet opojnih droga policijski službenici OKP PU Široki Brijeg su došli do operativnog saznaja da se M.L.bavi prodajom (rasturanjem) opojnih droga nakon čega su od Općinskog suda u Širokom Brijegu zatražili i dobili Nalog za pretragu obiteljske kuće i drugih prostorija kao i motornog vozila koje naprijed navedeni koristi.
Prilikom pretrage obiteljske kuće bio je prisutan M.L.(61), gdje su policijski službenici u podrumskim prostorijama pronašli naprijed navedene pvc vrećice težine (cca 600 gr.) koje su od imenovanog i oduzete uz potvrdu o privremenom izuzimanju predmeta. Nakon prerage M.L.(61) lišen je slobode i doveden u prostorije PU Široki Brijeg, a M.L.(25) takođe je lišen slobode nakon što je zaustavljen sa svojim vozilom marke BMW koje je pregledano i u kome je pronađena manja količina zelene biljne smjese.
O naprijed navedenom događaju izvješten je dežurni tužitelj ŽT-a ŽZH kome će biti dostavljeno odgovarajuće izvješće o počpinjenom kaznenom djelu.
Na Uzarićima prikupljeno 36 doza krvi
ŠIROKI BRIJEG - U povodu blagdana sv. Ante na Uzarićima je održana humanitarna akcija darivanja krvi.
'Rekonstrukcija kulturno – športskog doma Kočerin'
ŠIROKI BRIJEG - Mjesna zajednica Kočerin uspješno je realizirala projekt “Rekonstrukcija kulturno – športskog doma Kočerin” čime je dom u Kočerinu dobio 10 novih aluminijskih prozora, deset klupica za prozore i 2 aluminijska vrata. Projekt Mjesne zajednice Kočerin – “Rekonstrukcija kulturno – športskog doma Kočerin” realiziran je u okviru USAID projekta ”Snaga lokalnog – Zajedno za lokalni razvoj” koji implementira Centar za građansku suradnju iz Livna i Udruženje građanki „Grahovo“ iz B. Grahova. U veljači 2023. godine Mjesne zajednice Kočerin aplicirala je s navedenim projektom na Javni poziv Centra za građansku suradnju te je projekt „Rekonstrukcija kulturno – športskog doma Kočerin ” odabran za podršku i realizaciju u tekućoj godini. U realizaciji navedenog projekta Grad Široki Brijeg je i ovaj put financijski sudjelovao i podržao projekt sa oko 37% ukupne vrijednosti projekta, dok je ostatak od 63% osiguran kroz bespovratni grant u okviru projekta „Snaga lokalnog – Zajedno za lokalni razvoj“. Također, mjesna zajednica će nastaviti radove na rekonstrukciji doma kako bi isti u potpunosti bio renoviran i funkcionalan. U planu je nabavka golova za nogomet i daljnji radovi na popravci krova, gletovanje i molerski radovi čime će dvorana dodatno dobiti na funkcionalnosti za treninge škole nogometa Kočerin kao i za razna kulturna i športska događanja. "Ovim putem se zahvaljujemo Centru za građansku suradnju i Gradu Širokom Brijegu što su potpomogli rad naše mjesne zajednice", kazao je za medije predsjednik MZ Kočerin, Vinko Mikulić.
Prikupljeno 75 doza krvi
ŠIROKI BRIJEG - Četvrta akcija dobrovoljnog darivanja krvi u 2023. godini koju organizira Crveni križ Široki Brijeg u suradnji s Transfuzijskim centrom SKB-a Mostar, a pod pokroviteljstvom Grada Širokoga Brijega održana je danas u širokobriješkom restoranu kod Čolića. Od 93 prijavljena darivatelja krvi prikupljeno je 75 doza dragocjene tekućine. Sljedeća akcija na području Širokoga Brijega bit će održana u srijedu, 7. lipnja, od 9:00 do 11:00 sati u Uzarićima.
Obilježena 32. obljetnica zaustavljanja tenkova agresorske JNA u Pologu
ŠIROKI BRIJEG - U nedjelju 7. svibnja je obilježena 32. obljetnica zaustavljanja tenkova agresorske JNA u Pologu, koje se dogodilo 7. svibnja 1991. godine.
Svečani program započeo je okupljanjem sudionika ispred spomen obilježja žrtvama ratova u Pologu gdje je odana počast svim poginulim hrvatskim braniteljima koji su dali svoje živote za slobodu i opstojnost Hrvatskog naroda.
Obilježavanju obljetnice nazočilo je izaslanstvo HDZ-a BiH i Hrvatskog narodnog sabora na čelu s predsjednikom dr. Draganom Čovićem, uz predstavnike zakonodavne i izvršne vlasti sa svih razina.
Obljetnici su također nazočili i predstavnici udruga proisteklih iz Domovinskog rata, pripadnici vojnih postrojbi te obitelji poginulih hrvatskih branitelja i ratnih vojnih invalida kao i sudionici zaustavljanja tenkova sada već davne 1991. godine.
Nazočnima su se obratili Anđelko Mikulić, predsjednik Skupštine općine Široki Brijeg 1991. godine i dr. Dragan Čović, predsjednik HDZ-a BiH i Hrvatskog narodnog sabora BiH.
Predsjednik Čović je istaknuo presudnu ulogu zaustavljanja tenkova u Pologu i čestitao dan branitelja.
„Ovo jest poseban trenutak, osobito za sve vas, ili sve nas, koji pamtimo događaje u Pologu. Tenk koji je pored nas, i ovaj spomenik ovdje, svjedoče o povijesnoj dimenziji koju prolazi hrvatski narod kroz stoljeća da bi došao do onoga što nazivamo slobodom, da možemo biti svoji na svome“, istaknuo je Čović.
„Povijest ćemo obilježavati na ovaj način i time ćemo svjedočiti što smo sve prošli u ratu (…), isto tako, neka ovaj spomenik nam bude jamac da nama koji vodimo politiku u ime hrvatskog naroda, nikad više svojim znanjem, iskustvom, upravo ovom poviješću, ne dozvolimo da nijedna osoba prolije svoju krv da bi čuvala ovaj prostor. Zato treba voditi malo drugačiju politiku, biti vrlo odvažan, čuvati svoje, naglašavati svoje. Mi smo na ovom mjestu slušali i tada one koji su predstavljali vlast u BiH, došli su iz Sarajeva, čak su zazivali Herceg-Bosnu (…) Herceg-Bosnu koja im se nije svidjela za dvije, tri ili četiri godine iza toga, i tada smo im aplaudirali ovdje. Danas mi s njima opet želimo graditi BiH u kojoj će hrvatski narod biti do kraja konstitutivan, ustavno jednakopravan, kojeg će predstavljati Hrvati na svim pozicijama koje Ustav predviđa, i kroz Domove naroda i Predsjedništvo“, kazao je predsjednik Čović
Nakon obraćanja, nazočni su se uputili kod spomen obilježja svim poginulim braniteljima kod župne crkve Rođenja Blažene Djevice Marije u Pologu, gdje su položili vijence i upalili svijeće poginulim hrvatskim braniteljima, priopćeno je iz HDZ BiH.