Predstavljanje dviju knjiga prof. emeritusa Frane Ljubića
ŠIROKI BRIJEG - Ogranak Matice hrvatske Široki Brijeg organizira predstavljanje dviju novih knjiga prof. emeritusa Frane Ljubića: 'ZA JEDNAKOPRAVNOST HRVATSKOG NARODA I NUŽNOST PRISTUPANJA BIH U EU' i 'ZA OPSTANAK SVEUČILIŠTA I KVALITETNIJE OBRAZOVANJE'.
Knjige su izišle u sunakladi Hrvatske akademije za znanost i umjetnosti BiH i Ogranka Matice hrvatske Široki Brijeg, a predstavljanje će se održati 14. lipnja (ponedjeljak) 2021. u kinu Borak s početkom u 20 sati. Uz autora na predstavljanju će sudjelovati: Zdenko Ćosić, predsjednik Vlade Županije Zapadnohercegovačke, Mladen Bevanda predsjednik HAZU BiH, fra Miljenko Mića Stojić, vicepostulator i prof. dr. sc. Dražen Barbarić s Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Mostaru. Tekstove iz knjiga čitat će Andrija Zeljko, a programom će moderirati Željka Šaravanja.
Nekoliko riječi o autoru:
Frano Ljubić, akademik, profesor emeritus rođen je 1946. godine u Uzarićima, Široki Brijeg gdje je završio gimnaziju. Ekonomski fakultet završio je u Zagrebu, a magistrirao i doktorirao na Ekonomskome fakultetu u Sarajevu.
Radio je u administraciji, gospodarstvu i obrazovanju.
U Općini Široki Brijeg bio je referent za razrez poreza i doprinosa, načelnik službe za društvene prihode, tajnik Skupštine općine i predsjednik Izvršnoga vijeća, u Mostaru je obnašao dužnost predstojnika Odjela za gospodarstvo, bio je pročelnikom za obnovu gospodarstva.
U Hercegovačko-neretvanskoj županiji obnašao je dužnost zamjenika ministra industrije, rudarstva i privatizacije te zamjenika predsjednika Vlade i predsjednika županijske Vlade.
U gospodarstvu je obnašao dužnost direktora tvornice u izgradnji i direktora tvornice Feal u Širokome Brijegu, koordinatora za inženjerske poslove i direktor poduzeća Soko Inženjering u Mostaru.
Od ostalih dužnosti obnašao je dužnost član Vijeća europske uprave nad Mostarom Koschnickove administracija (jedan od pet Hrvata), bio je zastupnikom u prvom sazivu Parlamenta Federacije BiH, savjetnik dopredsjednika Vlade F BiH i ministra financija te član Upravnoga vijeća Agencije za visoko obrazovanje i razvoj i osiguranje kvalitete BiH.
U obrazovanju: radio na Ekonomskome fakultetu Sveučilišta u Mostaru i Fakultetu za turizam i Vanjsku trgovinu u Dubrovniku, a nastavu izvodio i na poslijediplomskim studijima na Ekonomskome fakultetu u Mostaru, Rijeci, Dubrovniku i na međunarodnome poslijediplomskom studiju u Sarajevu.
Bio je član Senata Sveučilišta u Mostaru i Sveučilišta u Dubrovniku. Na Ekonomskome fakultetu Sveučilišta u Mostaru biran je za prodekana za nastavu za dekana (10 godina), a dužnost rektora Sveučilišta u Mostaru obnašao je od 2001. do 2007. godine.
Član je Hrvatske akademije za znanost i umjetnosti (HAZU) BiH od njezina utemeljenja (2014.), a objavio je više od 300 znanstvenih i stručnih radova, šest knjiga samostalno i još dvije zajedno s 9 profesora iz Hrvatske, Slovenije i Italije.
'Večer Vivaldija' u Mostaru
MOSTAR - Simfonijski orkestar Mostar održat će večeras u kapelici Franjevačke crkve u Mostaru koncert pod nazivom „Večer Vivaldija“. Na koncertu će nastupiti solisti: Marija Rajković i Jovan Bogosavljević, profesori violine na Univerzitetu u Nišu, Tamara Arsovski, polaznica doktorskog studija violine u Beču, trenutno angažirana na Muzičkoj akademiji u Sarajevu i Belma Alić, prva doktorica umjetnosti na violončelu u BiH, angažirana također na Muzičkoj akademiji u Sarajevu. Na programu su virtuozna djela talijanskog skladatelja Antonija Vivaldija uz nezaobilazno „Ljeto“ iz ciklusa „Četiri godišnja doba“. Gudačkim sastavom Simfonijskog orkestra Mostar ravnat će maestro Igor Tatarević.
Ulaz je slobodan, a koncert počinje u 19 sati.
'Jasenovac i poslijeratni jasenovački logori'
ŠIROKI BRIJEG - U organizaciji Ogranka Matice hrvatske Široki Brijeg i Povjerenstva za obilježavanje i uređivanje grobišta II. Svjetskog rata i poraća na području Grada Širokog Brijega večeras će u širokobriješkom kinu Borak s početkom u 20 sati biti upriličeno predstavljanje knjige 'Jasenovac i poslijeratni jasenovački logori: Geostrateška točka velikosrpske politike i propagandni pokretač njezina širenja prema zapadu' koautora Stipe Pilića i Blanke Matković. Riječ je o knjizi tvrdog uveza na 640 stranica (uključujući fotografije, zemljovide i grafikone) koja obuhvaća razdoblje od početka 19. stoljeća do danas s naglaskom na Jasenovac i jasenovačke logore, odnosno njihovu ulogu u velikosrpskoj ideologiji i protuhrvatskoj propagandi.
Međunarodni dan i Europska noć muzeja u FG Široki brijeg
ŠIROKI BRIJEG - Izložbom "Virtualizacija kao metoda zaštite kulturne baštine: od fragmenta k cjelini - od starog k novom" u utorak je u Franjevačkom muzeju i galeriji Široki Brijeg obilježen Međunarodni dan i Europska noć muzeja 2021. godine. Na izložbi je u virtualnom okruženju predstavljeno devet stećaka s područja Hercegovine i primorja, koji su kategorizirani kao nacionalni spomenici, ali i spomenici svjetske baštine. Organizatori su istaknuli kako ovom digitalnom izlagačkom praksom namjeravaju predstaviti jedan mali dio lokalne prošlosti te na taj način ujediniti udaljene vremenske silnice, spojiti različite tehnologije ljudskog stvaralaštva, prožeti drugačije načina življenja, ali i ujediniti ih u jednom prostoru. Povjesničarka umjetnosti i kustosica projekta Danijela Ucović kazala je kako je cilj projekta poduprijeti znanje i edukaciju o stećcima. „Iako ovakve izložbe nisu nešto novo, mi ih ovdje možemo smatrati iskorakom i novom pojavom, a sve ono što je novo intrigira ljude i, naravno, onda s takvim interesom dolazi i poznavanje stećaka i njihovih karakteristika, razmišljanje o njima i nekim stvarima koje još uvijek nisu znanstveno dokazane. Reakcija publike na ovakvu vrstu izložbe je pozitivna, ljudi to vole vidjeti i zanimljivo im je jer su to nekakvi novi načini pogleda na predmete, izložbu i slično“, dodala je Ucović. Spomenuta izložba ostat će otvorena do 16. lipnja 2021. godine.