Županijska inspekcija nadzire provođenje zapovijedi Stožera
ŠIROKI BRIJEG - Pod predsjedanjem zapovjednika Zdenka Ćosića 1. listopada 2020. godine održana je 33. izvanredna sjednica Županijskog stožera civilne zaštite. Nakon usvajanja zapisnika sa 31. i 32. izvanredne sjednice Županijskog stožera civilne zaštite o epidemiološkoj situaciji govorili su ministar zdravstva, rada i socijalne skrbi Tomislav Pejić, dr. med. i v. d. ravnateljica Zavoda za javno zdravstvo Andrea Jurić, dr. med. Potom su predstavljena izvješća županijske Uprave za inspekcijske poslove i općinskih/gradskih timova za kontrolu pridržavanja zapovijedi Županijskog stožera civilne zaštite.
Donesena je Zapovijed Županijskog stožera civilne zaštite broj: 14-05-44-146-4/20. Na temelju članaka 103. i 125. stavak (4), a u vezi sa člankom 40. Zakona o zaštiti i spašavanju ljudi i materijalnih dobara od prirodnih i drugih nesreća („Narodne novine Županije Zapadnohercegovačke“, broj: 23/20), članka 29. Pravilnika o načinu rada i funkcioniranja stožera i povjerenika civilne zaštite („Službene novine Federacije BiH“, broj: 77/06, 5/07 i 32/14), članka 3. Uredbe o formiranju Županijskog stožera civilne zaštite („Narodne novine Županije Zapadnohercegovačke“, broj: 16/11 i 4/17) i članka 17. Poslovnika o radu Županijskog stožera civilne zaštite broj: 14-05-44-24/19 od 14.02.2019. godine i Odluke Vlade Županije Zapadnohercegovačke o proglašenju stanja nesreće na području Županije Zapadnohercegovačke prouzrokovane širenjem zarazne bolesti koronavirusa (COVID-19) broj: 01-919-1/20-64 od 27.08.2020. godine.
Ćosić: "Mjere su pokazale rezultate"
ŠIROKI BRIJEG - „Mjere koje je Županija Zapadnohercegovačka donijela pokazale su rezultate što je vidljivo po padu broja zaraženih“, kazao je na današnjoj tiskovnoj konferenciji o epidemiološkoj situaciji u ŽZH-u predsjednik Stožera civilne zaštite i predsjednik Vlade ŽZH-a, Zdenko Ćosić. Što se tiče organiziranog okupljanja Ćosić je primijetio kako su pojedinci svadbe prebacivali u HNŽ i HBŽ jer se u tim županijama zapovijedi ne poštuju do kraja. On je podsjetio kako Županijska uprava za inspekcijske poslove od sada preuzima nadzor nad svečanostima na kojima je maksimalni broj gostiju 50. Najavio je također sankcije za odgovorne ukoliko se mjere ne budu poštivale. Županijska uprava za inspekcijske poslove napravila je izvješće o svojim radnjama, dok operativni timovi to nisu radili i zbog toga su raspušteni. V.d. ravnateljica Zavoda za javno zdravstvo ŽZH-a dr. Andrea Jurić istaknula je kako u županiji postoje 'otočići', aludirajući na svadbene salone do kojih inspekcija ne dolazi. Kao problem navela je prebacivanje svadbi u Hercegbosansku i Hercegovačko-neretvansku županiju koje postaju nova žarišta koronavirusa. Istaknula je kako su te županije odgovorne što na svoj teritorij primaju svadbe iz drugih županija.
Čović: Izetbegovićevo ponašanje neće proći, njegove izjave su kršenje Ustava
MOSTAR - ”Federalna vlada se može napraviti za 24 sata, samo treba dogovoriti potrebne stvari”, rekao je čelnik HDZ-a BiH Dragan Čović obraćajući se novinarima povodom sjednice Predsjedništva Hrvatskog narodnog sabora. No, Čović je rekao kako nije optimist u vezi s izborom “neke nove Vlade FBiH”.
“Vidjeli ste kako prolazi Vlada Kantona Sarajevo i neke druge vlade u tim igrama neke tobožnje parlamentarne većine s kojom bismo mi trebali praviti novu federalnu vladu”, kazao je Čović. Naveo je i kako je tijekom ranijih rasprava s Izetbegovićem, dok je dogovaran Mostar, lider SDA iskazao volju da se i ovaj problem riješi, kao i da je na posljednjem sastanku zauzeo drugačiji stav.
”Rekao je da se mora drugim stvarima baviti. Naš stav oko Federalne vlade odavno je jasan. Kada napravimo jasno partnerstvo – ne raspodjelu fotelja, već jasno iskažemo što želimo od Bosne i Hercegovine dugoročno, Vlada se može napraviti za 24 sata. Nisam preoptimističan što se tiče neke nove vlade”, kazao je. Rekao je kako je sporazum koji je s čelnikom SDA Bakirom Izetbegovićem potpisao u Mostaru ”jasan u vezi s promjenama Izbornog zakona”.
“Sporazum koji smo potpisali u Mostaru precizirao je i da će od 17. rujna do 17. prosinca SDA i HDZ dogovoriti elemente Izbornog zakona kako bi se riješilo pitanje legitimnog predstavljanja, da bi se onda iduće godine u parlamentarnoj proceduri sve to završilo, u onoj godini koja nije izborna. Sve to piše u tom sporazumu, ali je komentar gospodina Izetbegovića poslije našeg sastanka ukazao na neka potpuno drugačija promišljanja”, izjavio je Čović.
Naveo je kako je taj stav Izetbegovića doveo do toga da nas zabrinjava ”razina odnosa prema danoj riječi i prema pruženoj ruci”. “Ovo nije prvi sporazum koji mi potpisujemo zajedno s predstavnicima međunarodne zajednice, prošle godine smo imali sporazum o Vijeću ministara kod gospodina Wingemarka, pa se krenulo u pojašnjavanje što je tko mislio. Ovaj put je bilo šest svjedoka i kazano je da nema preduvjeta za izmjene Izbornog zakona i da ćemo jasno na tome raditi”, kazao je Čović, prenosi Bljesak.info.
Ponadao se da će se jasno naznačiti da je negacija konstitutivnosti kao ustavnog načela nedopustiva u BiH, da se tako manifestira “domoljublje ili ustavoljublje” te da je to poruka jednom dijelu bošnjačkih političara kad je riječ o namjeri da se na “niže razine spusti fenomen Sejdić ili Komšić”. Izetbegovićeve izjave o “teroru manjine nad većinom” nazvao je grubim kršenjem ustava te kazao kako takvo ponašanje neće proći. Govoreći o izborima, rekao je kako žali što se oni u Gradu Mostaru neće održati kad i u drugim lokalnim zajednicama, ali da su ambicije HNS-a povećati broj načelničkih pozicija i vijećničkih mandata.
Održana sjednica Predsjedništva Hrvatskog narodnog sabora (HNS) – Neodgovorna bošnjačka politika dodatno intenzivirala rasprave o zaštiti položaja hrvatskog naroda u BiH
MOSTAR - U Domu HDZ-a BiH u Mostaru održana je 14. sjednica Predsjedništva Hrvatskog narodnog sabora (HNS). Na sjednici se razgovaralo o aktualnoj političkoj situaciji, prije svega o nedavnom otvaranju razgovora na temu izmjena Izbornog zakona sa predstavnicima SDA preciziranih Mostarskim sporazumom te predstojećim lokalnim izborima, kao i izborima koji se u izdvojenom terminu u prosincu održavaju u Gradu Mostaru.
Predsjedništvo HNS zaključilo je kako je stav bošnjačke politike nedopustiv i da ovakvo kontinuirano ponašanje samo po sebi nameće i otvara rasprave unutar legitimnih predstavnika hrvatskog naroda, kako zaštititi konstitutivnost i položaj hrvatskog naroda u Bosni i Hercegovini.
Također, naglašeno je, kako će stranke HNS-a pronaći rješenje za poštivanje načela konstitutivnosti i legitimnog predstavljanja u skladu s Ustavom BiH i odlukama Ustavnog suda BiH na svim razinama u BiH. Temelj svih daljnjih političkih aktivnosti predstavlja sporazum potpisan u Mostaru kojim su se potpisnici, uz nazočnost predstavnika međunarodne zajednice, obvezali dogovoriti i implementirati izmjene i dopune Izbornog zakona BiH kroz Parlamentarnu skupštinu BiH.
Na sjednici je također istaknuto kako je stav legitimnih predstavnika hrvatskog naroda već odavno jasan po svim pitanjima izmjena Izbornog zakona BiH kao i konstitutivnosti, tog temeljnog principa na kojem je izgrađena BiH.
Onog trenutka kada riješimo strateško pitanje Izbornog zakona, a na kojeg smo se obvezali potpisom sporazuma u Mostaru i uz nazočnost predstavnika međunarodne zajednice koja je takvo što snažno podržala, mi u kratkom roku možemo imati novu Vladu FBiH sukladno zakonskim i ustavnim procedurama, zaključeno je na sjednci Predsjedništva HNS-a.
Tumačenja, kako to čujemo u javnom prostoru posljednjih dana, kako je netko većina ili manjina u Bosni i Hercegovini je grubo kršenje Ustava BiH, naglašeno je na sjednici Predsjedništva HNS-a. Kazati kako je netko većina ili manjina u Bosni i Hercegovini je kršenje ključnog dijela Aneksa 4. koji jasno prepoznaje tri jednakopravna konstitutivna naroda.
Kako je međunarodna zajednica dala snažnu potporu potpisanom sporazumu u Mostaru, a cjelokupna javnost dobila uvid u potpisani sporazum, Predsjedništvo HNS-a poziva sve međunarodne institucije koje djeluju u BiH na dodatne aktivnosti i poticaj pri provedbi potpisanog sporazuma.