Razgovor Čovića i Palmera ulijeva nadu da će radikalni unitaristički narativ biti izbačen iz javnog diskursa
MOSTAR - Politički razgovori Posebnog predstavnika SAD-a za Zapadni Balkan Matthewa Palmera s političkim dužnosnicima još jedanput su potvrdili koliko aktualni politički razgovori oko promjena Izbornog zakona BiH usmjeravaju europsku budućnost BiH, priopćeno je iz Hrvatskog narodnog sabora BiH, a prenosi Hrvatski Medijski Servis.
Iz HNS-a su izrazili zadovoljstvo i uputili snažnu potporu u svim diplomatskim aktivnostima Posebnom predstavniku SAD-a, gdinu. Palmeru, čiji su stavovi, kako navode, komplementarni s politikom HNS-a i legitimnih političkih predstavnika hrvatskog naroda u postizanju dogovora oko Izbornog zakona BiH.
“Rješavanjem diskriminatornih odredbi Izbornog zakona BiH stvaramo preduvjete održivog rješenja i nužne stabilnosti u kontekstu pristupanja Europskoj uniji”, priopćeno je.
Iz krovne političke organizacije bh. Hrvata navode da razgovor predsjednika HNS-a dr. Dragana Čovića i gosp. Palmera ulijeva nadu da će i druge odgovorne politike izbaciti radikalni unitaristički narativ iz svog javnog diskursa kao retrogradan pokušaj dominacije jednog naroda.
“Ključne sudske odluke u predmetima “Sejdić & Finci” i “Ljubić” sprječavaju dominaciju i jačaju temeljne konstitucionalne odrednice Ustava BiH – konstitutivnost tri naroda i legitimno predstavljanje uz omogućavanje svim stanovnicima BiH da se kandidiraju i mogu biti birani”, priopćeno je.
HDZ BiH: Politički prioriteti su jasno definirani i Izborni zakon BiH je prvi među njima
MOSTAR - U Domu HDZ-a BiH u Mostaru održana je 20. redovita sjednica Predsjedništva HDZ-a BiH. Na današnjoj sjednici razgovaralo se o aktualnim političkim temama sa svih razina vlasti u BiH, aktualnostima u sklopu pregovora oko pitanja Izbornog zakona BiH, kao i ključnim političkim prioritetima u predstojećem razdoblju.
Predsjednik HDZ-a BiH dr. Dragan Čović predstavio je razgovore i smjernice koje su dogovorene s predstavnicima SDA na temu Izbornog zakona BiH s čim je javnost već i upoznata. Formirane radne skupine u sklopu nedavnih razgovora trebaju osigurati ubrzani tempo šireg paketa koji rješava diskriminatorne odredbe koje onemogućavaju konstitutivna prava hrvatskom narodu i jednako važno osigurava stabilnost i funkcionalnost zakonodavne i izvršne vlasti. Izjave u javnosti koje se mogu čuti i posljednjih dana od strane bošnjačkih predstavnika zapravo jasno prezentiraju tko i zašto ne želi postići sporazum koji će usmjeriti sve ostale procese, iako je u lipnju prošle godine takvo što potpisano i s međunarodnim predstavnicima pred cjelokupnom javnosti koja je tome potpisivanju mogla posvjedočiti.
U izjavi za medije predsjednik Čović izdvojio je važnost svih razgovora koji slijede i koji će biti intenzivni kako bi se do kraja travnja predložio zajednički model. „Prijedlozi koji zagovara HDZ BiH i HNS omogućavaju kandidaturu i pripadnicima Ostalih i rješava pitanje Sejdića i Fincija. Smatramo da Ustav BiH nije nužno mijenjati nego kroz izborno zakonodavstvo riješiti te stvari. Promjene Ustava zahtijevaju dvotrećinsku većinu i nisam siguran posjedujemo li u Parlamentu BiH takav kapacitet. Svi prijedlozi koji omogućavaju legitimno predstavljanje konstitutivnih naroda su nama prihvatljiva i to sam jučer također istaknuo“, izdvojio je predsjednik Čović u obraćanju za medije.
Predsjedništvo HDZ-a BiH je komentiralo i događanja u procesu nabavke cjepiva te problematiku nabavke u okviru programa „Covax“. Predsjedništvo HDZ-a BiH pozvalo je sve ključne institucije u ovom procesu na zajedničku koordinaciju kako bi proces cijepljenja što skorije započeo. Zdravstvena sigurnost je u ovome trenutku prijeko potrebna te bi ujedno i skinula teret sa zdravstvenog sektora, bolnica i klinika koje su još uvijek pod velikim opterećenjem.
ČOVIĆ: BiH danas nema većinu za predvođenje zakonodavne i izvršne vlast, intenzivirani razgovori oko provedbe Mostarskog sporazuma
MOSTAR - Zamjenik predsjedatelja Doma naroda Parlamenta BiH, Dragan Čović, izjavio je da politika u BiH danas nema većinu koja bi trebala predvoditi zakonodavnu i izvršnu vlast, te da je to najveća opasnost.
Čović, koji je i predsjednik HDZ-a BiH, istaknuo je da su se u ovoj stranci opredijelili da 2021. godina, koja nije izborna, bude prilika da se dovede u red sve ono što nije prethodnih godina, a kao prioritet naveo je izmjenu izbornog zakonodavstva i reforme u vezi s putem BiH ka EU.
“Mislim da alternative nema. Ne želim ni razmišljati što bi se dogodilo da u ovoj godini ne završimo reformu Izbornog zakona i neke druge reforme koje se vezuju za naš kandidatski status s EU”, rekao je Čović za “Večernji list”.
Čović je naveo da se o tome vode intenzivni razgovori na tragu sporazuma potpisanog 17. lipnja prošle godine u Mostaru.
Prema njegovim riječima, u izbornom zakonodavstvu ima mnogo tehničkih izmjena koje treba uraditi, ali je prioritet da jedan narod ne bira drugom predstavnike.
“Jedna skupina ljudi radit će na tome kako riješiti pitanje izbora članova Predsjedništva, a da ono bude prihvatljivo za sve. Uvjeren sam da se Ustav neće moći promijeniti jer nemamo dvotrećinsku većinu u parlamentu”, rekao je Čović.
On je naveo da su zakonske izmjene moguće i potrebne, te da očekuje desetine poboljšanja Izbornog zakona kako bi se izborni proces u BiH doveo na standarde koji vrijede u EU.
“Sve se to mora završiti u ovoj godini, te sugeriram i onima koji misle da mogu nekoga prevariti da to ne rade jer mogu izazvati nesagledive posljedice”, poručio je Čović.
On je sa žaljenjem ustvrdio da je BiH 2018. godine propustila priliku da dobije kandidatski status za EU.
“Nakon izbora 2018. godine i upravo izigravanja izborne volje jednog naroda, sve je stalo i dobili smo kaos”, rekao je Čović i upitao “što je BiH dobila time što Bošnjaci imaju dva člana Predsjedništva BiH”.
Navodeći da ta dva člana Predsjedništva BiH ne mogu otići u 70 posto države, Čović je konstatirao da je to porazno.
“Evo vidite, ovih dana Bisera Turković, ministrica vanjskih poslova koju sam uvažavao, izlazi i komentira prvostupanjsku presudu za ratne zločine, što je nezapamćeno. Piše note samoinicijativno iz svog kabineta”, rekao je Čović, ističući da to nisu institucije BiH.
On je dodao da sljedeće mjesece treba iskoristiti za ispunjavanje 14 uvjeta EU kako bi BiH u drugom dijelu godine mogla očekivati dobivanje kandidatskog statusa i približavanje onome gdje su danas Srbija, Crna Gora, Sjeverna Makedonija i Albanija.
Kada je riječ o činjenici da na razini Federacije BiH još nisu sprovedeni rezultati općih izbora iz 2018. godine, Čović je ponovio da to govori o neorganiziranosti sustava i neodgovornosti.
On je podsjetio da su u međuvremenu došli i lokalni izbori i naveo da je pri tome pričinjena strašna politička greška, koja je strateški projekt jedne od politika u BiH.
“Imenuje se SIP BiH mimo zakona i procedura, te se onda njom upravlja kao takvom iz jednog centra moći, jedne politike, jednog kabineta” rekao je Čović i dodao da priželjkuje da u raspravi o Izbornom zakonu i drugim propisima SIP-a bude potpuno depolitiziran.
Govoreći o odnosima BiH s Hrvatskom, Čović je ocijenio da su oni odlični i da svaki dan postoji novi sadržaj u tim odnosima.
“Jedan dio možemo promatrati kao odnos BiH i Hrvatske kao države i oni su uvijek otvoreni zbog pitanja koja nameće, uvjetno rečeno, političko Sarajevo, koje želi da je njihovo nacionalno pitanje i pitanje BiH, a nije i ne može biti”, rekao je Čović i dodao da u Hrvatskoj postoji potpuno razumijevanje za položaj Hrvata u BiH.
Mario Kordić novi gradonačelnik Mostara
MOSTAR - Nakon trećeg kruga tajnog glasovanja na konstituirajućoj sjednici Gradskog vijeća Grada Mostara Mario Kordić je izabran za novog gradonačelnika Mostara. Kordić je u trećem krugu osvojio 17 glasova, a Zlatko Guzin (Koalicija za Mostar) 16, dok su dva listića bila nevažeća (pogrešno ispunjena). ''Ovaj derbi nema gubitnika. Dobitnik je Grad Mostar'', rekao je novi mostarski gradonačelnik, Mario Kordić. ''Meni je važno da radimo kao jedno, da budemo kao jedna duša. Od mene možete očekivati da ću biti motor grada. Od vas očekujem kad imate kakvu potrebu i sugestiju da me slobodno kontaktirate jer očekujem da radimo kao jedno. Mislim da je funkcija gradonačelnika prvi među jednakima'', poručio je Kordić vijećnicima.Podsjetimo, u drugom krugu tajnog glasovanja Mario Kordić osvojio je 17 glasova, a Zlatko Guzin 14 dok su četiri listića bila nevažeća (3 ispunjena i 1 neispunjen) što znači da je glasovalo 35 vijećnika. Za izbor u drugom krugu glasovanja bila je potrebna dvotrećinska većina, a s obzirom da nijedan od dva kandidata nije dobio toliku potporu, uslijedio je treći krug u kojem je bila dovoljna većina nazočnih vijećnika.U slučaju izjednačenog rezultata u trećem krugu gradonačelnik bi postao mlađi kandidat.