Video-konferencija Čović - Radman
MOSTAR - Predsjedatelj Doma naroda Parlamentarne skupštine BiH dr. Dragan Čović danas je putem video-konferencije održao sastanak s ministrom vanjskih i europskih poslova Gordanom Grlićem Radmanom. Sastanku su također prisustvovali i državni tajnik Središnjeg državnog ureda za Hrvate izvan RH Zvonko Milas te državna tajnica za političke poslove u Ministarstvu vanjskih i europskih poslova Zdravka Bušić.
Okupljeni sugovornici tom su prilikom izrazili zadovoljstvo uspjehom Zagrebačkog sastanka koji je 6. svibnja okupio države članice Europske unije i zemlje Jugoistočne Europe. Održani Summit, koji dolazi 20 godina nakon prvog Zagreb Summita, ponovno je istaknuo jedan od prioriteta hrvatskog predsjedanja Europskom unijom, pitanje europske perspektive regije i proširenja EU-a.
Pozdravljena je poruka Vlade RH Andreja Plenkovića o važnosti ravnopravnosti sva tri konstitutivna naroda u praksi temeljem Ustava BiH, kao i europskom putu i reformskim naporima BiH.
Predsjedatelj Doma naroda PS BiH istaknuo je da je Bosna i Hercegovina na održanom Summitu dobila posebnu vidljivost i visoko mjesto na dnevnom redu uslijed zalaganja hrvatskih predstavnika za njezin europski put i temeljne odrednice BiH, odnosno jednakopravnost i legitimno predstavljanje konstitutivnih naroda.
Ministar Grlić Radman osvrnuo se na ovotjednu video-konferenciju Ujedinjenih naroda o 57. izvješću visokog predstavnika o provedbi mirovnog sporazuma za BiH, na kojoj je Hrvatska pozvala na promjenu Izbornog zakona, istaknula potporu europskom putu BiH te naglasila važnost legitimne zastupljenosti Hrvata u institucijama BiH.
Sugovornici su razmijenili i mišljenja o poduzetim mjerama i aktivnostima u borbi protiv pandemije koronavirusa, s naglaskom na humanitarnu pomoć koju je Hrvatska prošli tjedan uputila Bosni i Hercegovini.
Čović posjetio Stožer civilne zaštite Grada Mostara
MOSTAR - Predsjednik HDZ-a BiH i predsjedatelj Doma naroda Parlamentarne skupštine BiH dr. Dragan Čović posjetio je danas Stožer civilne zaštite Grada Mostara.
Na sastanku se razgovaralo o stanju u Gradu Mostaru, mjerama koje su poduzete u cilju suzbijanja i sprječavanja koronavirusa te kako se ova situacija odrazila na zdravstvo, gospodarstvo i funkcioniranje Grada i službi.
Gradonačelnik Grada Mostara Ljubo Bešlić je upoznao predsjednika Čovića o poduzetim mjerama za suzbijanje poslijednica koronavirusa, ali i aktivnom zalaganju za boljom zdravstvenom zaštitom i potrebitim mjerama za ekonomsku stabilnost.
Razgovarano i o nužnosti osiguravanja dodatnih financijskih sredstava većih razina vlasti pri pomoći i bržem oporavku gospodarstvu, obrtima te svim drugim sektorima izravno pogođenim pandemijom koronavirusa.
Naglašena je socijalna strana, koja se također se ne smije zaboraviti u ovoj situaciji. Potrebno je učiniti sve napore da bi se svako radno mjesto očuvalo, a suradnja s gospodarstvenicima i poduzećima potrebna je kako bi se osigurao njihov brži oporavak i daljnji rad, istaknuto je na sastanku.
Naglašeno je kako je vrijeme za prve korake u smjeru relaksacije mjera što struka treba potvrditi i dati jasne smjernice i za otvaranje djelatnosti koje su još uvijek pod mjerama zabrane rada.
Razgovarano je i o drugim važnim temama koje se moraju rješavati na području Grada, uz uključenosti i angažiranost Hercegovačko-neretvanske županije i Vlade Federacije BiH.
Uz predsjednika Čovića, sastanku je nazočio i predsjednik Vlade Hercegovačko-neretvanske županije Nevenko Herceg.
Lokalni izbori 4. listopada, bez Mostara
SARAJEVO/MOSTAR - Središnje izborno povjerenstvo BiH donijelo je odluku o raspisivanju lokalnih izbora. Lokalni izbori u BiH trebali bi biti održani 4. listopada 2020. godine. Međutim, kako je odlučeno, izbori neće biti održani u Mostaru. Točnije, u okviru odluke je usvojeno i da će izbori u Mostaru biti održani kada se steknu uvjeti za to. Izbori će se održati za 64 općinska vijeća u FBiH, 56 skupština općina u RS-u, 120 načelnika u BiH, 14 gradonačenika u BiH, sedam gradskih vijeća u BiH, 22 gradske skupštine u RS-u, te za Skupštinu Brčko Distrikta. Na sjednici također donesena je odluka i o zaklјučivanju Središnjeg biračkog spiska sa stanjem na dan 6. svibanj 2020. godine u 24:00 sati. Pojašnjeno je da SIP BiH neće za sad donositi propise u vezi rokova, a zbog brojnih neizvjesnosti.
Čović: BiH ispašta zbog izbora onih koji ne predstavljaju Hrvate
MOSTAR - Predsjedatelj Doma naroda Parlamentarne skupštine BiH i predsjednik HDZ-a BiH dr.Dragan Čović sudjelovao je danas na videokonferenciji Europske pučke stranke (EPP) s liderima Europske unije i Zapadnog Balkana.
Okupljeni dužnosnici razgovarali su na temu europskih integracija zemalja u regiji kao i o zajedničkom odgovoru na pandemiju koronavirusa koja je dalje istaknula međunarodnu solidarnost i pojačanu suradnju s europskim partnerima. Dr. Dragan Čović se tom prilikom obratio prisutnim dužnosnicima, govoreći o europskoj BiH, izborima i Izbornom zakonu, Središnjem Izbornom Povjerenstvu i
neregularnostima u radu te o odgovoru na koronavirus.
Na navedenom sastanku prisutnima su se obratili i predsjednik Europske pučke stranke, Donald Tusk, premijer Republike Hrvatske, Andrej Plenković, predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen i drugi dužnosnici iz područja Europske unije i Zapadnog Balkana.
Prenosimo govor predsjednika Čovića:
‘’Hrvatska demokratska zajednica Bosne i Hercegovine radila je predano na europskom putu BiH, utjelovljujući viziju demokratske, razvijene i moderne države. Važan dio ove vizije jeste jednakost i povjerenje među konstitutivnim narodima. Jednakost u vidu pravde i pravednosti i povjerenje u zajedničkom djelovanju i koheziji.
Mi, legitimno i demokratski izabrani predstavnici Hrvata kao konstitutivnog naroda, ostajemo u potpunosti posvećeni europskom putu, blisko radeći s Izaslanstvom Europske unije u BiH na ispunjavanju 14 ključnih prioriteta istaknutih u Mišljenju Europske komisije prethodne godine. Ti prioriteti prepoznali su naše slabe točke kao i naše potrebe, među kojima se posebno ističe pitanje potpunog demokratskog predstavljanja konstitutivnih naroda i manjina u sklopu šireg područja vladavine zakona i ljudskih prava.
Naš cjelokupan napredak ispašta zajedno s europskom perspektivom pod teretom protu-ustavnih izbornih odredbi koje dozvoljavaju izbor onih koji ne predstavljaju Hrvate koji su konstitutivan narod. Sa stajališta općih principa demokracije, ustavne i pravedne izmjene Izbornog zakona su prioritet. Također koristim ovu priliku staviti Vam na znanje neregularnosti u Središnjem izbornom povjerenstvu, koje dalje prijeti narušavanju i ugrozi izbornog procesa. Institucija, čiji je zadatak promatrati i štititi jedno od najbitnijih aspekata demokracije i demokratskih izbora, ne uspijeva biti nezavisno tijelo i nalazi se u velikoj opasnosti da iznevjeri svoju misiju i ljude Bosne i Hercegovine.
U Bosni i Hercegovini je borba s koronavirusom danas pod kontrolom. Polako pobjeđujemo ovu bitku, zahvaljujući solidarnosti i pomoći koju primarno dobivamo od Europske unije.
Usprkos brojnim izazovima s kojima smo suočeni, mi, predstavnici hrvatskoga naroda, ostajemo čvrsto i u potpunosti predani našim europskim partnerima i europskom snu, nadajući se da ćemo u ovoj godini steći kandidatski status za BiH.
Važno je da podržavate afirmaciju europskih političkih vrijednosti u BiH, kao i federalni princip dubokog poštovanja za različitosti i konsenzusne demokracije, budući da se budućnost raznolike multinacionalne zemlje poput Bosne i Hercegovine može isključivo graditi na tim vrijednostima.’’